koszyk

Opoczno-plytki.pl

Twój  ulubiony  sklep  internetowy

Panel klienta Opoczno płytki
Wyszukaj
Kontakt
Kategorie
PŁYTKI ŁAZIENKOWE
PŁYTKI PODŁOGOWE
PŁYTKI KLINKIEROWE
GRES TECHNICZNY
MOZAIKI
Kontakt
e-mailsklep@opoczno-plytki.pl
GSM606-533-770

Godziny działania sklepu
pon.-piąt. 9:00-17:00
Producenci
Warto wiedzieć
Inwestycje
Regulamin
Transport
Płatność
Słownik techniczny
Jak wyliczyć potrzebną ilość płytek?
Montaż płytek z fugą czy bez?
Przed montażem
Co to są płytki rektyfikowane?
Rodzaje płytek
Mapa Sklepu
Katalog produktów
Aktualności
Opoczno Płytki
Wycofane kolekcje Paradyż maj 2019
Płytki Paradyż
Opoczno Płytki
Montaż płytek z fugą czy bez?

 

Czy możliwy jest montaż płytek bezfugowo?

Nie jest możliwy. Nie ma płytek, które można układać bezfugowo. ostatnim czasie panuje moda na układanie płytek ceramicznych „na styk”, czyli bezfugowo. Jednak producenci płytek ceramicznych i profesjonalni glazurnicy zdecydowanie odradzają taki sposób montażu płytek.

Dlaczego? 

Ponieważ ich główną funkcją jest równoważenie naprężeń powstających na skutek wahań temperatury lub odkształceń podłoża. Również płytki rektyfikowane, które dzięki obróbce mają kąt krawędzi 90°, posiadają minimalne różnice w wymiarach, na ogół nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Jeżeli płytki zostaną ułożone bezfugowo czyli będą się opierały bezpośrednio o siebie, to w wyniku naprężeń lub nacisku będą powstawać na ich powierzchni pęknięcia lub uszkodzenia szkliwa. Dlatego nawet do montażu płytek rektyfikowanych zaleca się zastosowanie minimalnej spoiny. 

Jaka gruboś fugi?

Płytki nierektyfikowane - fuga powinna wynosić około 3-4mm
Płytki rektyfikowane - fuga powinna wynosić około 1,5-2mm
Płytki klinkierowe - zaleca się fugę o szerokości od 6mm-10mm
 
UWAGA!
Do fugowania płytek, listw dekoracyjnych oraz mozaiki nie należy stosować fug gruboziarnistych. Podczas fugowania nalezy zabezpieczyć powierzchnię dekoracji.

Rodzaje zapraw do spoinowania (fug):

Zdecydowana większość na rynku chemii budowlanej fug są to zaprawy na bazie cementu. Fuga cementowa to mieszanka cementu, modyfikatorów i  wypełniaczy mineralnych. Stosowana jest głównie na ścianach we wnętrzach. Nadaje się do spoinowania zarówno płytek ceramicznych jak i kamiennych (oprócz marmurowych). Nie należy stosować jej w łazienkach ponieważ nie jest odporna na dzialanie wody i silnych środków czyszczących.

Zaprawa cementowa-uelastyczniona - to gotowe zaprawy cementowe wzbogacone modyfikatorami polimerowymi, które zwiększają elastyczność spoiny. Nadaje się do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych (oprócz marmurowych) zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Fugi uelastycznione są mrozoodporne i wodoodporne, ale nie są wodoszczelne. Zaprawę tą można zastosować na ogrzewane podłogi i powierzchnie odkształcalne np. płyty gipsowo-kartonowe.    
 
Zaprawy cementowo-epoksydowa – są wodoszczelne, mrozoodporne i niepoddatne na działanie silnych środków czyszczących. Bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych (np. pod prysznicem). Wysoka odporność na ścieranie i duże obciążenia sprawia, że fugi cementowo-epoksydowe są chętnie stosowane w garażach oraz holach.
 
Zaprawa epoksydowa - zawierają żywicę epoksydową oraz wypełniacze i modyfikatory. Są to zaprawy o dużej wytrzymałości mechanicznej oraz przyczepności do podłoża. Są odporne na eksploatację w trudnych warunkach i działanie czynników chemicznych. Zaprawa epoksydowa nadaje się do spoinowania płytek ceramicznych na ścianach i podłogach w miejscach wilgotnych oraz narażonych na częsty kontakt z chemikaliami(np. baseny). Idealna w kuchni ponieważ nie pochłania pary wodnej ani tłuszczu, świetnie również sprawdzi się jako wypełnienie między płytkami ceramicznymi na blacie kuchennym. 
 
Silikonowe masy elastyczne – służą przede wszystkim do fugowania szczelin, w których stykają się różne powierzchnie, np. między płytkami w narożach ścian lub oddzielających powierzchnie tarasów lub balkonów od ścian budynku, szczeliny wokół wanien czy umywalek. Uszczelniacze elastyczne to gotowe masy silikonowe, silikonowo-kauczukowe, poliuretanowe lub akrylowe. Masy elastyczne nie ulegają spękaniom i zapewniają szczelne i wodoodporne wypełnienie spoiny. Ich zaletą jest również bogata paleta barw, dzięki czemu łatwo jest dobrać kolor zbliżony do zastosowanej masy do spoinowania. Co pozwala to na uzyskanie jednolitego koloru spoiny pomimo użycia różnych fug.
 

 
 
 
 
Powrót